Trzcina jako materiał do pokrycia dachów.

Jako jeden z niewielu materiałów, trzcina, pozwala na pokrycie zarówno prostych powierzchni, jak i tych bardziej skomplikowanych (np.: huśtawki, altany, studzienki, bramy etc.). Trzcinę zwykle stosuje się do pokrycia dachów dwu- i czterospadowowych a także półszczytowych i naczółkowych. Nie ma ograniczenia co do szerokości dachu ale dla tego typu strzech z trzciny optymalne nachylenie konstrukcji dachu to 50° - 52°. W przypadku pionowych okien doświetlających kąt nie powinien być mniejszy niż 28° - 30°, dzięki czemu woda spływa szybciej i nie wnika w trzcinę przez co wydłuża się żywotność takiego pokrycia. Optymalna grubość pokrycia z trzciny to 25 - 38 cm. i jest dobierana ze względu na kąta nachylenia konstrukcji dachu oraz właściwości samej trzciny. Specyfika pokrycia dachów trzciną powoduje, że im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym układana warstwa jest grubsza.

Przy projektowaniu więźby dachowej należy uwzględnić ciężar pokrycia z trzciny - 1 m² takiego pokrycia waży około 60kg a nie można zapomnieć o czynnikach atmosferycznych mających wpływ na ciężar ogólny dachu z trzciny jak np. śnieg czy deszcz, który przy ulewach może wniknąć do około 4cm w pokrycie z trzciny.


Zbieranie trzciny.

Najlepsza do pokryć dachowych jest trzcina jednoroczna, która jest ścinana i zbierana na przełomie danego roku (zwykle jest to okres listopad - luty).

 

Zalety dachów z trzciny:

  • estetyka - dachy z trzciny bardzo ładnie się prezentują na każdym domu czy innych konstrukcjach budowlanych.
  • termoizolacja (*) - dach z trzciny latem utrzymuje chłód a zimą ciepło.
  • dźwiękoszczelność - pokrycie z trzciny dobrze tłumi hałasy z zewnątrz.
  • trwałość - dobrze położone i zabezpieczone pokrycie z trzciny utrzymuje swoje własności przez około 70 - 80 lat.
  • dobry mikroklimat

    * Współczynnik przenikania ciepła dla trzciny kształtuje się na poziomie około 0,35 W/(m² · K) co warstwie z trzciny o grubości 30 cm odpowiada 10 cm izolacji z wełny mineralnej.

 

Zabezpieczenie i konserwacja pokryć z trzciny.

    Impregnacji dokonuje się metodą natryskową zaraz po pokryciu dachu warstwą trzciny i wykonuje się ją przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych środków zabezpieczających. W trakcie procesu zabezpieczania należy pamiętać by powierzchnia strzechy była sucha a temperatura otoczenia przekraczała +15°C - zależnie od rodzaju impregnatu proces schnięcia może trwać do kilku godzin. Do mocowania trzciny stosuje się żaroodporny drut chromoniklowy, charakteryzujący się tym, że w wysokiej temperaturze nie traci swoich własności i nie odkształca się przez co, w razie pożaru, pokrycie z trzciny nie ulega rozluźnieniu, utrudniając w ten sposób dostęp tlenu i opóźniając przez jakiś czas rozprzestrzenianie się ognia. Co 3 do 5 lat należy powtarzać impregnację strzechy (zależnie od użytego środka impregnującego) a co kilkanaście lat warto wyrównać powierzchnię z trzciny poprzez ubijanie.

 

Koszty.

    Na koszt danego projektu wpływa wiele czynników i nie sposób określić go odgórnie. Wszystkie wyceny/kosztorysy są przez nas wstępnie określane na podstawie oczekiwań i informacji udzielanych przez klienta. Z naszej strony zapewniamy najlepszej jakości materiały, solidne wykonanie czego efektem są piękne pokrycia z trzciny.